Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku

Narodowe Czytanie 2021

Utworzono dnia 04.09.2021

Rokroczny udział w akcji propagującej czytanie ponadczasowych dzieł polskich autorów stał się dla naszej instytucji niemal tradycją.

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, które rozpocznie się w sobotę 4 września 2021 roku. Wydarzenie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

„Tragifarsa kołtuńska” to podtytuł, jaki Zapolska nadała swojemu dziełu. Prapremiera sztuki odbyła się w grudniu 1906 r. w Krakowie, nie traci ona jednak na aktualności - jest głosem ponadczasowym, piętnującym obłudę i zakłamanie. Jak możemy przeczytać w SJP kołtun, to (pogardliwie) człowiek o ciasnych poglądach, o wąskich horyzontach umysłowych, zacofany, ciemny, ograniczony; obskurant. W szerszym rozumieniu tego słowa to osoba, która jest wcieleniem wszystkich wad drobnomieszczaństwa. Postacią, która jest uosobieniem wszystkich tych negatywnych cech, jest przede wszystkim tytułowa bohaterka utworu - pani Dulska.

Dramat skupia się na ukazaniu domu rodzinnego Dulskich oraz relacji między domownikami przez pryzmat Zbyszka - to właśnie w pokoju syna gospodarzy toczy się akcja, a prywatność tego bohatera jest co chwilę naruszana przez członków rodziny. Utwór przeplata komizm i groteskę z nieoczekiwanie głębszym, niepokojącym przesłaniem – maska moralności może kryć zakłamanie, egoizm, a także brak szacunku do innych osób.

Z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania przygotowaliśmy krótki materiał filmowy, który jest tożsamy formą do naszych ubiegłych realizacji. Dualizm utworu, który łączy komedię i tragedię powiela się także podczas nagrania – Gabriela Zapolska, jakby wyjęta z minionej epoki przechadza się po niezwykle dzisiejszej Gminie Grudziądz. Towarzyszy jej lektura "Moralności Pani Dulskiej" - fragment wybrzmiewa w przestrzeni.  Autorskiej interpretacji danego tekstu literackiego podjął się Adrian Wiśniewski - student Akademii Sztuk Teatralnych. 

Zachęcamy do lektury ponadczasowego, doskonałego dzieła Gabrieli Zapolskiej w twórczym wykonaniu zaproszonego przez nas lektora. 

Okolicznościowy film z okazji Narodowego Czytania znajdą Państwo tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=34NXN67eejw

Serdecznie dziękujęmy Wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie nagrania, a w szczególności Panu Adrianowi Wiśniewskiemu.

Z postacią Gabrieli Zapolskiej w filmie zmierzyła się nasza koleżanka z zespołu - dziękujmy.

A po lekturę "Moralności Pani Dulskiej" zapraszamy tradycyjnie do Biblioteki.

 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 41

W tym miesiącu: 120

W poprzednim miesiącu: 244

Wszystkich: 12421