Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku

Biblioteka doskonali warsztat pracy

Utworzono dnia 26.11.2020

Biblioteki od lat są wyraźnym (choć oczywiście nie jedynym) lustrem zmieniającego się świata – przez ich multifunkcyjność możemy zaobserwować jak na przestrzeni dekad zmieniły się potrzeby i oczekiwania odbiorców informacji, literatury oraz życia kulturalnego. Proces zmian, które nastąpiły w bibliotekach, ale także bibliotekarzach, mimo naturalnego rytmu był konieczny do utrzymania dotychczasowych użytkowników oraz otwarcia się na nowych uczestników życia kulturalnego. Ta wielowymiarowość pozwala Nam realizować działania także w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia.

Trwająca od marca transmisja wirusa SARS-CoV-2, która zwiększyła się tej jesieni, zrewolucjonizowała pracę instytucji kultury w wymiarze, który znaliśmy i w którym funkcjonowaliśmy przed pandemią. Biblioteki stanęły przed szeregiem wyzwań, w tym logistycznych i informacyjnych, postawiliśmy sobie nowe cele a plan pracy został przebudowany tak, by jak najefektywniej, z poszanowaniem wypracowanych procedur reżimu sanitarnego, móc służyć Czytelnikom oraz użytkownikom. Dla Nas ostatnie miesiące działań w nowej rzeczywistości i organizacji pracy naznaczone były wykorzystaniem danego czasu na m.in. specjalistyczne szkolenia, zakup oraz skatalogowanie setek nowości wydawniczych, skierowanie wszystkich ważnych dla naszych książnic akcji, związanych z promocją czytelnictwa, w przestrzeń on-line, przygotowanie kolejnej oferty biblioteki  tj. dostępu do ebooków.

W październiku i listopadzie kompetencje zawodowe zespołu doskonaliliśmy, rejestrując swój udział w danych szkoleniach, webinarach, spotkaniach.

Szkolenie nt. Ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dostosowanie sposobu funkcjonowaniu urzędu do zapisów ustawy. 

Organizator: FDRL - Centrum Szkleniowe w Szczecinie.

Szkolenie Instytucje kultury i biblioteki w zmieniających się mediach społecznościowych 

Organizator: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, webinar poprowadzi Rafał Hetman, bloger, reporter, autor bloga o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl, a także trener prowadzący szkolenia SBP dla bibliotekarzy.

Omówione zostały trendy w mediach społecznościowych i kierunki zmian na różnych platformach (Facebook, Instagram, YouTube, podcasty i newslettery) jak i niektóre narzędzia i strategie działań w social mediach, które warto wykorzystać w czasach malejących zasięgów na fanpage'ach bibliotek i innych instytucji kultury.

Szkolenie Podcast – jak od zera stworzyć ciekawy podcast

Organizator: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich; Szkolenie poprowadził Rafał Hetman. Tematyka skupiła się na wykorzystaniu nowych technologii służącego poszerzeniu grona odbiorców, prowadzący zaprezentował świat zasobów cyfrowych podcastów.

Szkolenie Pisz skutecznie w internecie 

Organizator: Narodowe Centrum Kultury, wskazówki jak dostosować przekazu i formy, by był zrozumiały i działał na czytającego. Tematyka skupiona była na tekstach informacyjnych, prośbach o patronat, newsletterach.

Szkolenie Nowe wydanie tablic UKD – najważniejsze zmiany - warsztat dla bibliotekarzy 

Organizator: GoodBooks; szkolenie branżowe podnoszące kompetencje zawodu bibliotekarza w zakresie specjalistycznych zagadnień dotyczących opracowania i katalogowania materiałów.

Szkolenie Skuteczne tworzenie aplikacji MKiDN 

Organizator: GoodBooks; celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

Wsparcie merytoryczne, doskonalące w zakesie umiejętności pisania poprawnych i skutecznych wniosków do MKiDN

Szkolenie Wielki Litery 

Wielkie Litery to nowe wydania książek wydawnictwa Prószyński i S-ka ze specjalną czcionką, składem i kontrastem, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki dużej czcionce lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Wariant z powiększoną czcionką polecana osobom słabowidzącym i seniorom, jednak po tę serię sięgają czytelnicy w każdym wieku. Szkolenia te prowadzą eksperci zaproszeni do udziału w projekcie przez Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny.

Spotkanie w ramach Sieci Bibliotek Powiatu Grudziądzkiego   

 praca koncepcyjna nad napisanem wniosku do MKiDN w aspekcie apikacji do programu Promocja Czytelnictwa.

Warszaty "Dobre praktyki edukacji kulturalnej w bibliotekach"

realizowane w ramach programu szkoleń Terenowy Dom Kultury Bardzo Młoda Kultura Kujawsko-Pomorskie 2020.  

Organizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Kęsowie. 

Webinarium "Jak napisać dobry wniosek grantowy i nie zwariować" 

Organizator: Fundacja Rozowoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

 

Biblioteka doskonali warsztat pracy

Utworzono dnia 23.11.2020, 14:39

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 24

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 124

W poprzednim miesiącu: 181

Wszystkich: 19669