Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku

Strona główna

 

 

AKTUALNOŚCI, strona 4:

Tydzień Biblioteka 2023

Utworzono dnia 08.05.2023

Maj - miesiąc bibliotek i czytelnictwa

8 maja celebrujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto ustanowione z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dniem tym rozpoczyna się również Tydzień Bibliotek. Jest to najważniejszy, ogólnopolski, cykliczny program promocji czytelnictwa w kalendarzu wielu książnic, w tym także naszej biblioteki.

W tym dniu naszej Książnicy towarzyszyli niezwykli goście: Wójt Gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz oraz Sekretarz Gminy Grudziądz Anna Palczewska, a także Gminne Przedszkole w Małym Rudniku, które w stałej współpracy organizuje z biblioteką spotkania dla przedszkolaków.

Najmłodsi odbiorcy kultury przygotowali wzruszający blok artystyczny, recytując wiersze oraz śpiewając dziecięce piosenki nawiązujące do literatury i biblioteki. Obecność dzieci w przestrzeni biblioteki jest ważna i pełni szczególną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Serdecznie dziękujemy za tak piękny, pełen zaangażowania występ naszych przedszkolaków.


Czas pomiędzy 8 i 15 maja służy podkreślaniu roli czytelnictwa, w tym bibliotek, które ułatwiają dostęp do zasobów kulturalnych, literatury, są pośrednikiem w zdobywaniu wiedzy oraz edukacji. Tydzień Bibliotek to inicjatywa ważna nie tylko dla środowiska bibliotekarskiego, ale i całej społeczności zebranej wokół miejsc utożsamianych z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów, informacją, książką i jej Czytelnikiem.

czytaj dalej... na temat: Tydzień Biblioteka 2023

Ważna informacja

Utworzono dnia 04.05.2023

Informujemy, że w dniu 9 maja nasze biblioteki w Małym Rudniku oraz w Mokrem będą nieczynne dla odwiedzających z uwagi wyjazdu na Forum Bibliotekarzy z Powiatu Grudziądzkiego.

czytaj dalej... na temat: Ważna informacja

Wyniki konkursu: POLSKA - mieszkaMy tu

Utworzono dnia 02.05.2023

Znamy już wyniki konkursu plastycznego: „POLSKA- mieszkaMy tu” ogłoszonego z okazji tegorocznej majówki – Polskich Świąt Narodowych.

27 kwietnia odbyły się obrady Jury konkursu.

Zanim wskażemy zwycięzców, chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za zgłoszone prace, a szkołom za współpracę i promocję konkursu w klasach.

Bardzo cieszy nas fakt, iż uczniowie tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie. W sumie do organizatora - Gminnej Biblioteki Publicznej w Małym Rudniku wpłynęło 49 różnorodnych  prac z sześciu szkół z terenu Gminy Grudziądz. Tym samym Jury nie miało łatwego zadania, a ocena prac wymagała szczególnej uważności.

Komisja konkursowa w składzie:

czytaj dalej... na temat: Wyniki konkursu: POLSKA - mieszkaMy tu

Informacja

Utworzono dnia 01.05.2023

Drodzy Czytelnicy,  informujemy, że w dniach 1-3 maja 2023 r. nasze jednostki biblioteczne będą nieczynne.

2 maja dzień wolny za pracującą sobotę 29 kwietnia 2023 r.

Zapraszamy w czwartek 4 maja.

czytaj dalej... na temat: Informacja

Akcja "Żonkile" - 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Utworzono dnia 19.04.2023

Pamięć i szerzenie świadomości o historii to idea, która od lat towarzyszy akcji upamiętniającej wydarzenia w Gettcie Warszawskim. Podkreśla siłę wspólnoty, jak również znaczenie solidarności. Hasło „Łączy Nas Pamięć” stwarza przestrzeń do wspólnego, międzypokoleniowego dialogu ponad podziałami.

W środę 19 kwietnia w całej Polsce obchodzono 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”

Kolejny rok z rzędu nasza instytucja zarejestrowała swój udział w wydarzeniu i przyłączyły się do obchodów rocznicy. Równolegle w obu  jednostkach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne.

W Filii w Mokrem gościły grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. Klasy 1-3 wysłuchały krótkiej, dostosowanej do najmłodszych prelekcji o historii II Wojny Światowej oraz Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Klasy 6-8 po dyskusji na temat historii obejrzały kilkunastominutową projekcję animowanego filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który premierowo został udostępniony przez Muzeum Historii Żydów Polskich. (Realizacja filmu: Hi-Story, scenariusz: Agnieszka Matan, produkcja: Muzeum POLIN.) Łącznie w trzydniowym cyklu zajęć w filii wzięło udział 90 uczniów.

Z kolei w Małym Rudniku przebieg zajęć oparto o scenariusz dla klasy III,  a na spotkanie do biblioteki dotarli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sztynwagu. Grupa dzieci wysłuchała opowiadania „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza, by w dalszej części porozmawiać o danej treści w kontekście omawianej rocznicy.

Na zakończenie spotkań uczniowie wykonali własnoręcznie papierowe żonkile – symbol projektu. W każdą rocznicę powstania Marek Edelman otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów.

Podczas zajęć wykorzystano materiały przekazane bibliotece przez Muzeum Historii Żydów w Polsce POLIN. Gminna książnica dziękuję szkołom, uczniom i nauczycielom za współpracę w organizacji zajęć.

czytaj dalej... na temat: Akcja "Żonkile" - 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Życzenia Wielkanocne 2023

Utworzono dnia 07.04.2023

Wiosenne inspiracje na dekoracje - florystyczne zajęcia warsztatowe

Utworzono dnia 28.03.2023

W głównej jednostce pojawiła się oferta zajęć warsztatowych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na rozpoczęcie sezonu wiosennego w naszej książnicy.

Sobotnie przedpołudnie 1 kwietnia stworzy przestrzeń do twórczego spędzenia czasu w bibliotece - będzie to doskonała okazja do wykonania efektownej dekoracji świątecznej. Naturalne, zielone kompozycje powstawać będą pod okiem specjalisty - zainspiruje nas Pani Dominika, florystka z Kwiaciarnia Wschodzącego Słońca, partner wydarzenia.

czytaj dalej... na temat: Wiosenne inspiracje na dekoracje - florystyczne zajęcia warsztatowe

Informacja

Utworzono dnia 07.04.2023

Informujemy, że dnia 7 kwietnia główna biblioteka w Małym Rudniku będzie czynna do godziny 14.00.

czytaj dalej... na temat: Informacja

Czytające Brzdące - zajęcia dla maluchów

Utworzono dnia 24.03.2023

Do oferty biblioteki dołączają zajęcia dla maluchów. Czytające Brzdące to interaktywne rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat  wraz z opiekunami. 

Spotkania inspirowane literaturą dziecięcą, podczas których nie zabraknie czasu na czytanie i kreatywną twórczą zabawę.

Uczestnictwo w zajęciach to okazja, by aktywnie spędzić czas z maluchem. Interesująca propozycja dla rodziców zabiegających o rozwój czytelniczy dziecka i wzrastanie pociechy w dobrodziejstwie książek. 

Warsztaty w gronie najmłodszych czytelników i ich rodziców zaplanowano...

czytaj dalej... na temat: Czytające Brzdące - zajęcia dla maluchów

POLSKA - mieszkaMY tu. Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

Utworzono dnia 05.04.2023

W związku z nadchodzącą majówką i świętami narodowymi ogłaszamy konkurs !

Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży, uczniów szkół podstawowych Gminy Grudziądz. Udział w konkursie polega na wykonaniu pracy plastycznej, której myślą przewodnią będzie Polska - ojczyzna, w której mieszkamy. Inspirację do aktywności twórczej może stanowić nasz region, miejscowość i "mała ojczyzna".

Prace należy wykonać samodzielnie w dowolnej technice (np.: pastele, kredki, kreda, farby, tusz, witraż, wydzieranki itp.), na płaskiej powierzchni, format  A3.

Termin składania prac konkursowych: 24.04.2023 r.

Treść regulaminu plastycznego "POLSKA - mieszkaMy tu" znajduje się w załączniku do artykułu.

Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku.

czytaj dalej... na temat: POLSKA - mieszkaMY tu. Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych

Wakacje 2015

Utworzono dnia 04.09.2015, 14:11

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 19

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 119

W poprzednim miesiącu: 181

Wszystkich: 19664