Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku

AKTUALNOŚCI, strona 2:

Projekt Tropem Lema - zabawy literaturą

Utworzono dnia 08.07.2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Małym Rudniku z okazji obchodów 100 - lecia urodzin Stanisława Lema rozpoczęła realizację projektu „Tropem Lema – zabawy literaturą” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W czerwcu przeprowadzono pierwsze z wielu zaplanowanych w ramach projektu działań - warsztaty komiksowe  dla dzieci, oparte na kanwie najciekawszych książek z gatunku fantastyki i sience-fiction. Stworzyły one kreatywną przestrzeń dla zaproszonej grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sztynwagu. Zajęcia skupiły się na poznaniu i zrozumieniu świata komiksu, w tym języka oraz zasad powstawania historii rysunkowych, zaś ich formuła bazowała na wyobraźni i kreatywności najmłodszych. Przy zespołowej pracy dzieci wykorzystano materiały plastyczne oraz  tablety i aplikacje elektroniczne. Zajęcia miały charakter plenerowy, przebiegły w kosmicznej scenerii zaaranżowanej przed budynkiem biblioteki. Warsztaty, które łączą w sobie zamiłowanie do zajęć plastycznych oraz książek są elementem oferty czytelniczej skierowanej do dzieci i młodzieży, towarzyszącej od lat działalności biblioteki.

Warsztaty...

czytaj dalej... na temat: Projekt Tropem Lema - zabawy literaturą

Maj w bibliotece - szczegóły przygotowanej oferty

Utworzono dnia 13.05.2021

Miłośnicy literatury z terenów Gminy Grudziądz w maju znajdą coś dla siebie także na lokalnej płaszczyźnie. W bibliotece głównej w Małym Rudniku oraz jej filii Mokrem miesiąc ten będzie obfitował w wydarzenia, które zostały przygotowane dla Czytelników oraz odwiedzających.

Na tę okazję zrealizowana zostanie wystawa infografik „Bibliofakty – czyli statystycznie rzecz biorąc”, odnosząca się do danych liczbowych towarzyszących pracy instytucji. W programie majowych wydarzeń planuje się także projekty promujące czytelnictwo: „Bibliotekarz w terenie”- rowerowy rajd pracowników obu bibliotek, zachęcający do zainteresowania książką szerszego grona okolicznych mieszkańców, a także „Po stokroć dziękujemy!” - akcję wręczania stokrotek dla Czytelników, korzystających z oferty książnicy podczas Tygodnia Bibliotek.  Do końca miesiąca w ramach hasła „Słodycz czytania” odwiedzający naszą instytucję...

czytaj dalej... na temat: Maj w bibliotece - szczegóły przygotowanej oferty

Znajdziesz mnie w bibliotece! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2021 - program wydarzeń

Utworzono dnia 07.05.2021

 Maj to czas Bibliotek. W tym miesiącu obchodzimy święto, ustanowione z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich -  8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.   

Uroczystość ważna dla środowiska bibliotekarskiego i całej społeczności zebranej wokół miejsc utożsamianych z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów, informacją, książką i jej Czytelnikiem. Współcześnie bibliotek podążajacych za nowymi potrzebami odbiorcy, postępem cywilizacyjnym, otwartych na otoczenie i zmiany.

czytaj dalej... na temat: Znajdziesz mnie w bibliotece! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2021 - program wydarzeń

Wystawa plenerowa "Polskie Symbole Narodowe". Obchody 1-3 maja

Utworzono dnia 30.04.2021

Nadchodzący weekend rozpocznie się obchodami świąt 1-3 maja. W związku z przypadającym w niedzielę 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy plenerowej "Polskie Symbole Narodowe", którą zorganizowaliśmy w przestrzeni biblioteki.

Materiały użyte na ekspozycji zostały przygotowane przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Symbole narodowe zostały opisane w ustawie...

czytaj dalej... na temat: Wystawa plenerowa "Polskie Symbole Narodowe". Obchody 1-3 maja

Święto Książki - spotkanie online z przedszkolem

Utworzono dnia 27.04.2021

W minionym tygodniu - 23 kwietnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten jest dla bibliotek szczególnym miejscem w kalendarzu – poświęcony promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronie własności intelektualnej na mocy prawa autorskiego – stwarza pole do szerokiej dyskusji na tematy związane z literaturą i miejscem książki w obecnym świecie.

W ramach tegorocznego Święta Książki zaprosiliśmy na spotkanie najmłodszych gości – dzieci z Gminnego Przedszkola Publicznego w Małym Rudniku.

Wirtualne odwiedziny licznej grupy przedszkolaków w przestrzeni biblioteki, okazały się...

czytaj dalej... na temat: Święto Książki - spotkanie online z przedszkolem

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

Utworzono dnia 23.04.2021

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, Hiszpania obchodzi je o 1930, zaś od 1995 r. za sprawą UNESCO dzień ten został uznany za święto międzynarodowe.

Polska po raz 27. świętuje dzień 23 kwietnia, promując literaturę i czytelnictwo, oraz poruszając dyskusję związaną z ochroną praw autorskich. Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, rokrocznie kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki - w tym roku jest nią Tbilisi (stolica Gruzji).

Książka jako...

czytaj dalej... na temat: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

Raport o stanie czytelnictwa w Polsce 2021

Utworzono dnia 22.04.2021

W ramach badań o stanie czytelnictwa w Polsce prowadzonych przez Bibliotekę Narodową 42% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie czy w roku minionym sięgnęły po chociażby jedną książkę. Wynik ten jest najwyższą daną dotyczącą czytelnictwa Polaków od sześciu lat. Biblioteka Narodowa informuje, że ten wynik oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat.

W ciągu roku nasza instytucja bierze udział w projektach oraz akcjach promujących czytelnictwo, jakimi są między innymi akcja Mała Książka - Wielki Człowiek, organizowana przez Instytut Książki, przeznaczona dla najmłodszych czytelników, Mobina Biblioteka - projekt realizowany przez naszą bibliotekę, skierowany do osób starszych oraz niepełnosprawnych, mających problem z dotarciem pod adres książnicy, a także bierzemy udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który od kilku lat wspiera nas w zakupie nowości wydawniczych.

Dziękujemy...

czytaj dalej... na temat: Raport o stanie czytelnictwa w Polsce 2021

Filia w Mokrem - tymczasowo nieczynna

Utworzono dnia 13.04.2021

Szanowni Państwo,  informujemy, że z uwagi na usprawiedliwoną nieobecność pracownika filia w Mokrem w najbliższym czasie tj. od 12 kwietnia do 14 kwietnia pozostaje nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia w dostępie do naszych usług.  

czytaj dalej... na temat: Filia w Mokrem - tymczasowo nieczynna

Konkurs dla bibliotek - Wielkie Litery

Utworzono dnia 12.04.2021

Biblioteki od lat stają się odbiciem zmieniającego się świata, zaś wizja bibliotek jako istytucji dostępnych dla wybranych odeszła w niepamięć już kilka dekad temu. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników zmienia się zarówno asortyment biblioteki, jak i podejście

czytaj dalej... na temat: Konkurs dla bibliotek - Wielkie Litery

Świętujemy Wielkanoc - Wesołego Alleluja!

Utworzono dnia 02.04.2021

Szanowni Państwo, pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt, aby tegoroczna Wielkanoc stałą się źródłem otuchy, ufności i nadziei. Niech przyniesie Państwu w darze zdrowie, radość i chwilę wytchnienia od zastanej...

czytaj dalej... na temat: Świętujemy Wielkanoc - Wesołego Alleluja!

Wakacje 2015

Utworzono dnia 04.09.2015, 14:11

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 41

W tym miesiącu: 120

W poprzednim miesiącu: 244

Wszystkich: 12421