Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2020 w Gminie Grudziądz

Utworzono dnia 05.09.2020
Czcionka:

Narodowe Czytanie 2020 stanowi 9. edycję ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego, w którym nasza instytucja bierze udział po raz kolejny. Narodowe Czytanie odbywa się z inicjatywy i pod patronatem Pary Prezydenckiej. W pierwszą sobotę września w Ogrodzie Saskim odbędzie się inauguracja Narodowego Czytania 2020 z ramienia Prezydenta oraz Pierwszej Damy.

Tegorocznej odsłonie towarzyszyć będzie klasyka epoki polskiego romantyzmu – „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dramat wydany w Paryżu w roku 1839 przeplata w swojej opowieści realizm i fantastykę. Oprawiona w baśniowe ramy historia o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się inspiracją dla utworów muzycznych, malarstwa oraz rzeźbiarstwa, a samo dzieło doczekało się wielu inscenizacji, zarówno na deskach teatru, jak i na wielkim ekranie.

Jak co roku podczas świętowania Narodowego Czytania zapraszamy Państwa do wspólnej lektury, przygotowując na tę okoliczność nagranie filmowe, w którym wybrzmiewa polska literatura czytana przez zacnych gości.

Na nasze zaproszenie do tegorocznej edycji odpowiedziała wyjątkowa osoba Magdalena Różczka – aktorka filmowa i teatralna, lektorka należąca do grona najbardziej utalentowanych i znakomitych artystek, obdarzona szlachetnym wspaniałym głosem. Nasza współpraca na polu krzewienia kultury, rodzimej literatury polskiej z Magdaleną Różczką zaowocowała powstaniem ujmującego nagrania- filmu, podczas którego fragment dramatu "Balladyny" Juliusza Slowackiego czyta nasz znamienity gość specjalny. W dniu wydarzenia 5 września będziemy mieli okazję wysłuchać interpretacji „Balladyny” w wykonaniu wspaniałej aktorki, dzieląc się z Państwem tą szczególną radością z czytania, świętowania.

Za pośrednictwem zrealizowanego nagrania wraz z Magdaleną Różczką serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnej lektury. 

Film został okraszony muzyką oraz fotografiami inspirowanymi utworem Juliusza Słowackiego, zrealizowanymi przez bibliotekarzy naszej książnicy na terenie Gminy Grudziądz, które zostaną wykorzystane również do wystawy fotograficznej on-line oraz w przestrzeni publicznej przy budynku biblioteki. 

Narodowe Czytanie 2020 w Gminie Grudziądz - fragmenty „Balladyny" czyta Magdalena Różczka

 

Swoje ukłony i podziękowania kierujemy do wyjątkowej lektorki Magdaleny Różczki, która czaruje swoim głosem, za podarowany nam czas, możliwość i przywilej współpracy.

Jednocześnie dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w powstanie fimu i Państwu, którzy poświęcą chwilę na Narodowe Czytanie w Gminie Grudziądz w naszej odsłonie.

Okolicznościowy film publikowany będzie dzięki nowoczesnym narzędziom komunikacji  już na stałe wpisał się w obchody Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małym Rudniku, a w tym roku forma ta ma wydźwięk szczególny. W tym niełatwym dla wszystkich czasie epidemii realizacja materiału filmowego odbyła się z zachowaniem wszelkich ostrożności oraz w najbezpieczniejszej formie – online. Nagranie dostepne będzie w przestrzeni Internetu, w mediach społecznościowych biblioteki, stronie instytucji, kanale Youtube.

Dziękujemy.

Wystawa "Balladyna"

Utworzono dnia 06.09.2020, 14:17

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 31

W poprzednim tygodniu: 41

W tym miesiącu: 122

W poprzednim miesiącu: 145

Wszystkich: 10544